"Najbogatsze zaś skarby znaleść można w przedmiocie sztuk pięknych i starożytności greckich i rzymskich. Jakież to wspaniałe wydanie pomników Rzymu Piranesego, Montfaucona, Viscontego; ile przepysznych foliantów galeryi florenckiej, muzeum klementyńskiego, Crozata, galeryi cesarskiej, orleańskiej, luksemburskiej, drezdeńskiej, a cóż dopiero dzieł Rafaela, Dominikina, Vandyka, Rubensa, Kanowy i tylu innych.
Dołączyć tu należy nieoceniony zbiór rysunków ręcznych najpierwszych malarzy włoskich i flamandzkich, mnóstwo albumów, gdzie się znajdują także prace naszych rodaków, jako to: Smuglewicza, Orłowskiego, Płońskiego, Plersza, Norblina, Bacciarelego i t. d. Wspomniało się powyżej, że ś. p. Kasztelanowa Tarnowska oprócz zamiłowania sztuk pięknych miała jeszcze niepospolity talent malowania miniatur. Widać to po okazałym zbiorze najlepszych owoczesnych miniaturzystów, mogących wynosić ze dwieście sztuk. Za pierwszym rzutem oka czujesz się jakby przeniesiony w świetną elegancyę 18 wieku. Ileż tam przecudnych kobiet; dość wymienić Zofię żonę Szczęsnego Potockiego, panie Zamojską i tyle innych dotąd żyjących w pamięci; oprócz miniatur robionych przez samą hrabinę Tarnowską, najwięcej jest wybornego pęzla Lesseura i Grassi, a nawet Izabeja portret Ordynata Zamojskiego, znany z angielskiego sztychu.
Trudną byłoby rzeczą wyliczyć wszystkie rzadkie pamiątki znajdujące się w Zamku; co krok bowiem napotyka się rzeźby mistrzów włoskich, przepyszne naczynia etruskie, porcelany japońskie, sewrskie, saskie, przepyszne wazony Bernarda Palissy, wykopaliska z Herkulanum, a niebrak też i naszych słowiańskich urn i ozdób.: Po sławnym przodku tego domu, hetmanie Tarnowskim, przechowują pałasz z bogatą lecz nowszą oprawą: jest to głównia krzywa, na niej herb Tarnowskich i rok 1507, a po drugiej stronie świeższy widać wiersz:
'Kiedy Król Zygmunt w Polsce panował.
Tarnowski Hetman tą szablą wojował'
Jest tam jeszcze po nim hetmańska buława i sajdak z strzałami; jest piękna szabla Chomentowskiego, który za Augusta posłował do Turek, i kilka sztuk bogatej broni po Tarnowskich."
(Juliusza Wildta Kalendarz powszechny na rok 1856)