Polska specyfiką, była natomiast demokratyzacja stanu szlacheckiego (więcej tutaj), która utrudniała tworzenie się dużych majątków. Konsekwencją było duże rozdrobnienie własności ziemskiej z nadreprezentacja gospodarstw średnich. Struktura ta przetrwała w zasadzie do reformy rolnej z roku 1944 likwidującej średnie i duże gospodarstwa rolne.
Ma to odzwierciedlenie również w statystykach, które (według wikipedii) podają, że na terenie współczesnej Polski znajdowało się ok 12 tysięcy dworów.( Nie jest przy tym jasne czy statystyki te uwzględniają tzw ziemie odzyskane). Statystycznie na każda współczesna gminę przypadało więc od kilku do kilkunastu dworów. Rozkład nie był jednak równomierny.
Cechą charakterystyczna polskich dworów nie są wiec neoklasycystyczne kolumienki czy murowana podbudówka, lecz fakt, ze był on siedzibą nie tylko arystokracji (jak w większości europejskich krajów), ale zarówno średniej jak i wielkiej własności ziemskiej ze znaczna przewaga liczebna tej pierwszej. Sprawia to, że poza pięknymi nielicznymi pałacami do tej kategorii zalicza się budowle skromniejsze (co nie oznacza, że mniej piękne) będące własnością bardzo licznej warstwy średniej.
Myśląc o dworach trzeba pamiętać, ze był on przede wszystkich centrum życia gospodarczo-polityczno-społecznego okolicy i ta właśnie funkcja wpływała, a nawet dyktowała styl życia jego mieszkańców. A w przypadku polskich dworów w większości powiatów była raczej mniej niż bardziej scentralizowana sieć takich ośrodków, które wspólnie w czasie wizyt, rewizyt, polowań, balów i innych wydarzeń towarzyskich wypracowywały własną strategię przetrwania. Często nawet nie zdając sobie z tego sprawy,